Akce za rok 2017

měsíce:


Leden

   
Datum: 07. 01. 2017
Účastníci:  Lenka Pólová, Jirka Hasič, Ing. Jiří Póla a Ing. Jiří Kunc.
Pracoviště: Elfí domeček 
Počasí:  -18°C
Doba trvání: 7:30 – 9:00
Přímý odkaz: https://zo620mk.webnode.cz/archiv-akci/a2017/#0701

Kontrola dynamiky proudění ED při silném mrazu. Dole v šachtě je za takovýchto extrémních podmínek proudění vzduchu již slyšitelné, zejména z otvoru ve dně pod vstupem do šachty. Byla provedena fotodokumentace na povrchu, během které Jirka Hasič objevil novou neznámou ventarolu poblíž ED, která je velmi sympatická tím, že vede z masivu, méně sympatické se ovšem jeví její rozměry, které se dali z dálky odhadnout v řádu jednotek decimetrů. Podle identické intenzity proudění vzduchu s ED se dá předpokládat, že proud vzduchu přichází ze stejných prostor.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

   
Datum: 13. - 15. 01.  2017
Účastníci:  I. ) Milan Hnízdo a Libor Budík.
II. ) Milan Hnízdo a Libor Budík.
III. ) ing. Jiří Pola, ing. Jiří Kunc a ing. Jan Švehla.
IV. ) Libor Budík a Daniel 
Richtr.
Pracoviště: Matalova Vymodlená a Elfí domeček 
Počasí:  Pátek: -2 °C zataženo.
Sobota: -6 °C zataženo.
Neděle: -4 °C polojasno.
Doba trvání: I. ) 17:00 -20:00
II. )  9:00 -11:30
III. ) 8:00 – 12:00
IV. ) 11:00 - 13:30
Přímý odkaz: https://zo620mk.webnode.cz/archiv-akci/a2017/#vyrocka

Pátek:

I. ) Ve spodních patrech ve Vymodlené Milan a Libor z Prozatímního konce vytěžili 7 malých polních. Většinou se jednalo o materiál z čelby a hlavně o kusy sintorvých desek.  Pak ještě byl ze Ztracené chodby vyvezený jeden jeskynní vozík materiálu z čelby.

Sobota:

II. ) Na Konci se vytěžilo 5 malých polních sitrových desek a bahna. Ve Ztracené chodbě byl vyvezený jeden jeskynní vozík materiálu z čelby. Ztracená chodba končí 61,1m od vchodu.

III. ) Prohlubování šachty na Elfím domečku, vytěženo 15 kanystrů. Ve dně šachty se objevují větší bloky. Skalní stěna ustupuje, objevují se dutiny. 

Dále byl proveden průzkum Hasičovi ventaroly. Jeskyně není nikde zmiňovaná, není ani zakreslena. Očekávali jsme úzkou škvíru, ale jaké bylo překvapení, když se po překonání skalní hrany pod nohama objevil otvor průlezné propasti dále se rozšiřující. Propástka ústí po 5 m na dno dómovité prostory v ose přibližně SV. Dóm je osvětlen denním světlem přes další tři okna prolomená do skalní stěny. Tato část jeskyně byla vymrzlá, dál pokračuje chodba až k závalu a citelně se v ní otepluje. Jeskyně je bez krápníkové výzdoby, ale jistě si vzhledem k zajímavému členění a hlavně vazbě na objekt našeho zájmu, tedy ED zaslouží bližší průzkum. Je velice pravděpodobné, že jeskyně byla celá léta přehlížena, protože otvory ve skalní stěně nejsou z žádného místa patrny. Jedinou zjištěnou známkou lidské činnosti je duralová skoba zaražená nad vchodem.

Neděle:

IV. ) Ve spodních patrech Vymodlené na Konci se vytěžilo 5 malých polních sitrových desek a bahna.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

   
Datum: 28. - 29. 01.  2017
Účastníci:  I. ) Michal Šenkýř, Milan Hnízdo, Vladimír Kopecký, Ing. Pavel Dragoun, Ing. Jiří Kunc, Ing Jiří Póla a Ing. Jan Švehla.
II. ) Libor Budík, Hana Šidlíková a Michaela Michelčíková.
III. )
Milan Hnízdo.
IV. ) 
Libor Budík, Tereza Jiráčková a Filip Gábriš.
V. ) Libor Budík, Tereza Jiráčková a Filip Gábriš.
Pracoviště:
 
I. ) Elfí domeček
II. ), III. ) IV. ) a V .) Matalova Vymodlená
Počasí:  Sobota: -8 °C zataženo.
Neděle: -8 °C zataženo.
Doba trvání: I. ) 8:00 - 13:00
II. )  10:00 - 12:00
III. ) 15:00 – 18:00
IV. ) 15:00 - 18:00
V. ) 10:00 - 12:00
Přímý odkaz: https://zo620mk.webnode.cz/archiv-akci/a2017/#2801

Sobota:

I. ) Prohlubování šachty, vytěženo 30 kanystrů. Byly založeny dva rámy výdřevy. Dva větší bloky byly odtěženy pomocí 5 ks patronek. Stále sledujeme mírně převislou kompaktní stěnu. V levé straně masivu u dna šachty se objevuje další šířavina s průvanem. Silný průvan byl také zaznamenán z otvoru pod dalším větším blokem na dně šachty.

II. ) Vytěžili se dvě malé polní z čelby a vyklidila se z velké části mezideponie.

III. ) Vyvezeny tři jeskynní vozíky a postoupilo se 0,2m. Teď je konec 61,3m od vchodu. Strop zatím se nezvedá.

IV. )  Jelikož jsme byli tři, tak jsme rozhodli, že kopneme v jezírku. Naposled zde kopal v březnu Libor a Dan proti proudu přítokové chodby. Zde nás zastavil kámen, který se opíral o žebro a bránil v dalším postupu. Nicméně za škvírou bylo vidět rovné dno, které po několika decimetrech zase klesá dolů. Celá tato přítoková chodba byla kopaná na plazivku. Dnešní úkol byl rozšířit chodbu a dostat se líp ke kameni a v lepším případě dostat i kámen ven. Po vytěžení asi tří desítek kýblů sedimentů a několika větších kamenů jsme se dostali ke kameni. Nicméně kámen se nám nepovedlo dostat ven, protože je celkem velký. Takže pokračování zítra.

 Foto: Fifa asistuje Liborovi v přítokové chodbě (autor: Tereza Jiráčková).

Neděle:

V. ) Nástup hned do jezírka. Cíl je jasný, obkopat kámen a vytáhnout ho z chodby. Upravujeme chodbu, jak je to jen možné, abychom se dostali líp ke kameni a obkopáváme ho. Tak i po vytažení 12 kýblů materiálu, se nám kámen nepodařilo dostat ven. Takže pokračování na příští akci. Ovšem pokud se sejdeme ve trojce a nenastoupá voda v jezírku, jak je tomu zvykem, že po každé pořádné akci v jezírku. Konec hadice jsme dali až do prostor za kámen, takže by se nám mělo při nastoupání vody podařit vyčerpat jezírko na první pokus, aspoň do hloubky tří metrů od přepadové hrany.

 


Únor

   
Datum: 04. 02. 2017
Účastníci:  Libor Budík, Milan Hnízdo a Daniel Richtr.
Pracoviště: Matalova Vymodlená
Počasí:  0° C zataženo
Doba trvání: I. ) 9:30 - 14:30
II. ) 18:00 - 21:30
Přímý odkaz: https://zo620mk.webnode.cz/archiv-akci/a2017/#0402

Libor a Milan dorazili na Michalku, rozdělali oheň v krbu a chystali si věci do jeskyně. K deváté dorazil pěškobusem z Lipovce Dan. Takže sestava je komplet. Domlouváme se na průběhu dnešní akce. Libor ta hlava děravá si zapomněl nabít tak čeká ještě než se mu nabijí. Takže Dan a Milan vyrazili kopnout do Ztracené chodby. 

Těžba na čelbě ve Ztracené chodbě jde dle Milanových slov dobře, ale při plnění druhého vozíku se tam objevil Libor. A po vyvezení vozíku se jde do spodní pater. 

Jelikož jsme opět tři tak se zaměřujeme na práci v jezírku a snažíme se dostat ven kámen, který se nepovedlo dostat ven minulý víkend. Od minule je krásně načatý a tak nezbývá moc. Ještě trochu obkopat dokola a pak pajsrem vypáčit. Povedlo. Další úkol je dostat ho z chodby do jezírka. Což je celkem náročnější, ale pomoci lana a pár pokusů a omylů se kámen dal vytáhnout.

Libor nakukuje dál a zjišťuje, že dal jsou další dva velké kameny, ke kterým se musíme dokopat a pak vytáhnout je ven. Vytáhli jsme asi dvě desítky kýblů materiálu a končíme.  

Na Michalce přikládáme do krbu, nabíjíme a svačíme a dáváme si technickou pauzu. No moc se nám nazpět nechce. Pauzu si krátíme sledování dokumentu Ice abyss o mapování ledových jeskyní.  

Nakonec se jen přece přemáháme a vyrážíme zase dolů. Na čelbě rozšiřujeme prostor, tak abychom se dostali ke kamenům. Není to moc jednoduché, protože právě kameny znemožňují lepší přístup. Ale každá kousek vytaženého materiálu jde znát na čelbě. 

Po dvou hodinách Libor hlásí, že slyšel jak materiál spadl do vody. Bere kámen a snaží se jej hodit do prostorů za kamenem a opět se ozvalo šplouchnuti.  Zajímavé, když všude v Krasu je sucho v jeskyních, tak Sisyfovo jezírko není úplně suché. Nehledě na to, že jsme jezírko několikrát vypouštěli přes léto. 

Po chvíli ještě páčíme kameny a okopáváme kolem dokola. První kámen je již načatý a tak Libor pro něj naplazuje hlavou dolů. Jenže jakákoliv snaha pohnout kamenem spíše stahuje dolů Libora a tak Dan ho bere za nohy a pomalu ho táhne nahoru a Libor kámen přitahuje k sobě. Po chvilce je venku. Venku zjišťujeme, že se nejspíš jedná o pořádný kus tří krápníků, které přirostli k sobě. Libor zase naplazuje dolů a obdobným způsobem vytahují druhý kámen. 

Vypadá to, že kameny tvořili zátku a dál je čistá chodba, která končí na vodě. Snad je to dno sifonu. Ještě trochu začišťujeme chodbu. Dnes to byla úspěšná akce. Teď ještě počkat až Sisyfova chodba vyschne a dostat se do Sisyfova dómu.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
   
Datum: 11. 02. 2017
Účastníci:  I. ) Milan Hnízdo, Vladimír Kopecký, Ing. Pavel Dragoun, Ing. Jiří Kunc, Ing Jiří Póla, Ing. Jan Švehla a Kateřina Šigutová.
II. ) Libor Budík, Daniel Richtr a Andrea Čalová.
III. ) Libor Budík . Daniel Richtr a Milan Hnízdo. 
Pracoviště:
 
I. ) Elfí domeček a Hasičova ventarola
II. ) III. )  Matalova Vymodlená
Počasí:  -1°C
Doba trvání: I. ) 8:00 – 12:00
II. ) 10:00 - 13:00
III. ) 17:00 - 20:00
Přímý odkaz: https://zo620mk.webnode.cz/archiv-akci/a2017/#1102

I. ) Prohlubování šachty. Byl založen jeden rám výdřevy. U paty stěny se objevují volné průduchy, jeden z nich je zvláště sympatický. Vede asi metr hluboko a na jeho konci je vidět, že se skála uklání. Dál byla provedena rekognoskace Hasičovi ventaroly.


II. ) Opět jsme vyrazili do spodních pater pokračovat v pronikání do Sisyfové chodby. Plán na dnešní den byl, že trochu vyčistíme chodbu a pak budeme pomoci kanystrů vytahovat vodu z chodby. Pro hladký postup dál do chodby nám bránilo sintrové žebro a tak se plně zaměřujeme na čištění chodby. Vytáhli jsme šest kanystrů. Po akci jdeme na pauzu. Jelikož Andrea nezná moc Hradský žleb, tak jí ukazujeme okolí a v Holštejně ji bereme do Holštejnské jeskyně. 

III. ) Po pauze jdeme pokračovat v započatém díle. Libor zaplazuje do útrob Sisyfové chodby a stoupá si do vody. Vodu má asi po kolena. Dan mu podává kanystry a Libor je plní a opět dává Danovi a ten je posílá Milanovi, který je vylévá do chodby za deponií. Povedlo se nám vytáhnout asi 300litrů, ale hladina se nikterak výrazně nepohnůla. Takže je potřeba počkat až hladina klesne a nebo použít elektrického čerpadla.  

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
   
Datum: 18. 02. 2017
Účastníci:  Libor Budík, Daniel Richtr, Petr Kučera ( ZO SHKB) a Ondra Puczok.
Pracoviště: Matalova Vymodlená
Počasí:  3°C Polojasno
Doba trvání: 14:30 - 17:00
Přímý odkaz: https://zo620mk.webnode.cz/archiv-akci/a2017/#1802
Kolem poledne jsme se sešli na Michalce. Probrali jsme co nového a dohodli jsme si nějaký pracovní plán. Bereme věci do vaku a vyrážíme do do spodních pater. 
První jsme se pokusili pomoci čerpadla na vrtačku jsme zkoušeli zčerpat vody v Sisyfově chodbě. Nicméně asi čerpadlo to neutáhne, takže vrtačku balíme zpět do vaku. Další na řadu nastupuje na scénu vrtací kladivo s jeho pomocí se snažíme odklepat sintrové žebro, které nám překáží v Sisyfové chodbě. Což se nám celkem daří. Jinak hladina klesla asi o pět centimetrů. Takže zatím je to na dobré cestě. Nicméně momentálně nezbývá nic než čekat na to jak se projeví jarní tání na vodním stavu ve spodních patrech. 
Jelikož nám ještě zůstala baterka a půl, přesouváme se na Prozatímní, kde se se nám povedlo trochu zvětšit prostor za žebrem. 
Na dnešní akci se udělal kus práce.  

Kolem poledne jsme se sešli na Michalce. Probrali jsme co nového a dohodli jsme si nějaký pracovní plán. Bereme věci do vaku a vyrážíme do do spodních pater. 

První jsme se pokusili pomoci čerpadla na vrtačku jsme zkoušeli zčerpat vody v Sisyfově chodbě. Nicméně asi čerpadlo to zřejmě tak vysoko  neutáhne, takže vrtačku balíme zpět do vaku. Další nastupuje na scénu vrtací kladivo s jeho pomocí se snažíme odklepat sintrové žebro, které nám překáží v Sisyfové chodbě. Což se nám celkem daří. Jinak hladina o proti minule kleslo asi o pět centimetrů. Takže zatím je to na dobré cestě. Momentálně však nezbývá nic, než čekat na to jak se projeví jarní tání na vodním stavu ve spodních patrech. 

Jelikož nám ještě zůstala baterka a půl, přesouváme se na Prozatímní konec, kde se se nám povedlo trochu zvětšit prostor za žebrem.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
 
   
Datum: 25. - 26. 02. 2017 
Účastníci:  I. ) Milan Hnízdo, Vladimír Kopecký, Ing. Jiří Kunc, Ing Jiří Póla, Ing. Jan Švehla, Ing. Alois Kunc, Milan Prokop
II.) Libor Budík, Daniel Richtr a Milan Hnízdo
III.) Libor Budík, Petr Kučera ( ZO SHKB) a Petr Zima.
Pracoviště:
 
I. ) Elfí domek
II. ) a III.) Matalova Vymodlená
Počasí:  3°C Polojasno
Doba trvání: I. ) 8:00 - 15:00
II. ) 18:00 - 22:00
III. ) 12:00 - 15:00
Přímý odkaz: https://zo620mk.webnode.cz/archiv-akci/a2017/#2502
 

Sobota:

I. ) Z parkoviště u Kateřinské jeskyně jsme vynesli dvě čtyřmetrové fošny na zhotovení výdřevy. Potom jsme pokračovali v těžbě ze dna šachty a likvidaci prozatímní deponie u vstupu do ED. Šachta je hluboká 4,5m, prozatímní deponie byla zlikvidována. Byly založeny dva rámy výdřevy. Ve dně šachty se objevují poměrně velké bloky. Díky dostatečnému prostoru v šachtě se dají rozbíjet pomocí palice. Ke konci akce se u paty skalní stěny objevily dutiny – převislá stěna ještě více ustupuje. Byla opět provedena zkouška tahu průvanu zapalovačem, kdy největší tah byl zjištěn právě z těchto dutin, takže postupujeme správným směrem.

 

II. ) Úderem šesté Libor dorazil z poflakování po Krasu a cestou potkal Dana, který šel z Lipovecké Ventaroly a na Michalce byl Milan, který se regeneroval po pracovní akci na Elfím domku. Milan šel do Ztracený chodby, kde likvidoval na čtyřicátém šestém metru a padesátém druhém metru bylo poměrně mokro a sesypaný kus stěny a tak se zaměřil na likvidaci sesuvu. Dan a Libor šli do Spodních pater. První zastavení u jezírka a nakouknutí do Sisyfové chodby. Očividně voda klesá. Dokonce se z chodby ozývá ozvěna. Takže to vypadá velmi nadějně. Na Prozatímním konci jsme se zaměřili na rozšiřování prostory za žebrem a kopání na čelbě. Práce se celkem daří a tak prostor se povedl podstatně zvětšit. Vytahali jsme patnáct malých polních. Na povrch se vracíme až v pozdních hodinách.

Neděle: 

V neděli dorazil Kuča, kterému Konec celý týden nedal spát. Sebou dovezl Repráka. Krátce na to přišli na Michalku dva borci s tím, že jeli kolem a chtěli by se podívat do Michalky. Tak Libor je tam bere a něco málo povídá o historii. Spíš málo než něco, protože bylo vidět, že borci historii Michalky mají v malíku. Než se pokochali tak jsme se nachystali do jeskyně. 

Krusty a Medvěd jsou vděční za umožnění nakouknutí do Michalky. Vyměňujeme si kontakty a nabízíme jím jestli chtějí, že jim ukážeme Vymodlenou. Borci mají celkem přehled o jeskyních. Což nás nepochybně potěšilo, protože je vzácnost potkat člověka z venku co se zajímá hodně o jeskyně. 

Ukazujeme jim Ztracenou chodbu a Osmdesátku. A loučíme se. Je vtipné jak ten svět je malý. :) Reprák zjistil, že jednoho má za souseda a Libor následně doma, že Oba hrají v metalové kapele, kterou si občas jako švarný jinoch pustil na kazetě (Forgotten Silence) a předtím hráli v kapele, kterou poslouchal na základní škole (SAX). 

Vraťme se, ale k těm třem hlavním hrdinům, kteří se vydali na dalekou cestu přes všemožné plazivky a úžiny napříč blátem dolů do spodních pater. 

Reprák, který obdivuje Slunovratovou chodbu atd, protože byl ve Vymodlené tři dni před tím než ji objevili. U jezírka je Libor posílá ať si jdou houknout do Sisyfové chodby. No Ozvěnu hodnotíme kladně. Teď ještě se zbavit té vody. 

Na Konci Kuča sahá do speleovaku a vytahuje nějaký black magic box a z krabičky vytahuje hromadu malých paliček a po chvilce z nich udělal jednu dlouhou kouzelnou hůlku a s její pomocí začal prošťouchávat zával. Povedlo se uvolnit zaklíněné kameny. Pak ho vystřídal Libor, kterému se povedlo kouzelnou hůlkou vysypat většinu kamenů, které byly volné. Jednalo se většinou o sintrové desky různých velikostí omleté od vody. Takže u stropu zůstala díra, přes kterou šel vidět strop. Podle bajoko odhadů byl ve výšce šesti metrů. Pak šel na čelbu Reprák, který kouzelnou hůlku ještě dočistil zbylé kameny.

Ve finále šel na čelbu Kuča, který se to pokusil prolézt, ale ještě tam brání v prolezení velká sintrová deska. 

Takže plán na příště jasný. Opět posunout dopředu čelbu a rozšířit prostor za žebrem, abychom se lip dostali k sintrové desce a rozšířili otvor. 

Tak uvidí se jak příští víkend. Možná nastoupá voda, ale z toho mála co jde vidět přes díru se dá usoudit, že to může být větší prostora. Voda nevoda. Věříme, že jeskyně odkryje své tajemství ve správný čas. 

 


 

 

Webzine o tom, že na nevšední výpravu za dobrodružstvím není třeba jezdit tisíce kilometrů, ale mnohdy stačí přejít přes humna.