2008

Leden

Pátek 4.1.2008 Skleněné dómy

Účastníci: Jirka, Tomáš, Honza; začátek v 17:00, konec 22:00

Jirka vzal foťák a po cestě dolů udělal pár snímků. Za traverzem jsme pak pokračovali v zahlubování sondy. Tentokrát se podařilo vytěžit jen asi dvacet kyblíků. Kopání značně stěžují kameny (spíše to jsou nám již známé "slepence" sintru a sedimentu). Na konci akce jsme odkryli vetší balvan, který se pokusíme vytáhnout nebo rozbít příště. V pravé části u konci sondy je podél stěny dutinka, do které je možné nahlédnout na délku necelého metru. Celkem jsme konec sondy prohloubili o asi půl metru, což je již dostačující pro další dopředný postup podél stropního korýtka.

Počasí: zataženo, větrno, mráz.


Únor

Pátek 1.2.2008 Skleněné dómy

Účastníci: Jirka, Tomáš, Honza; začátek v 19:00, konec 23:45

V 19:30 jsme už byli za traverzem. V podstatě celé tři hodiny jsme věnovali odstranění obrovského balvanu. Velkým kladivem rozbít nešel, i když jsme do něho bušili asi hodinu. Vždy se odloupl jen malý kousek. Postupně jsme ze všech stran odstranili okolní sedimenty a Jirkovi se pak podařilo jej vyvalit na lépe přístupné místo. Na jeho zvednutí nám ale síly nestačili. Proto jsme se ještě několikrát vystřídali, bušili do něj co to šlo až nakonec dosáhl hmotnosti, která už nebyla nepřekonatelná a podařilo se jej dostat ze sondy ven. V průběhu akce se postupně při uvolňování balvanu odtěžilo asi 25 kyblíků sedimentu, převážně jílovité konzistence.

Počasí: zataženo, nad nulou 

Pátek 22.2.2008 Skleněné dómy

Účastníci: Jirka, Tomáš, Honza; začátek v 18:30, konec 23:00

Vytěženo asi 60 kyblíků. Na čelbě se objevil veliký balvan - možná část stěny - který zřejmě obejdeme z pravé strany. Bude ale nutné zahloubit sondu. Sedimenty jsou často hutné jíly, takže kopání není tak snadné.

Na příští akci máme v plánu postavit malou zítku z kamenů, aby se vytěžený sediment později nesypal do okna paralelní pukliny.

Počasí: zataženo, nad nulou, vítr


Duben

Pátek 11.4.2008 Skleněné dómy

Účastníci: Jirka, Tomáš, Honza; začátek v 17:45, konec 23:00

Na začátku akce jsme postavili hrázku, aby se vytěžený sediment moc nerozsypával. Pak jsme se střídali po cca. 10 kyblících a celkem z toho bylo něco přes 60. K tomu je ještě nutno připočíst pár větších kamenů. Na čelbě to teď nevypadá moc dobře. Sonda je prakticky v celém profilu ukončena velkými balvany. Jirka už začal jeden rozbíjet. Zdá se, že to půjde, ale záleží, co bude za tím.

Počasí: polojasno, docela teplo; když jsme byli v jeskyni, tak venku pršelo


Květen

Pátek 16.5.2008 Skleněné dómy

Účastníci: Jirka, Honza; začátek v 18:15, konec 22:00

Podařilo se vcelku snadno dva velké balvany odtěžit a to proto, že ten spodní, větší, byl rozpukaný a nemuseli jsme ho pracně rozbíjet. Pak jsme ještě nakopali pár kyblíků hutného jílu. Ve dvou to ale byla docela dřina.

Stěny se k sobě na konci přibližují, ale doufáme, že se chodbička před námi neuzavře do neprůlezné pukliny. Pokud ano, zkusíme sondu více zahloubit.

Ve středu byli ve Skleněných dómech kluci - Ondra se svým známým. Sjeli si to až dolů do Katedrály.

Počasí: teplo; občasný déšť

 

Říjen a listopad

Sobota 25.10. a 15.11.2008 Čištění sítě na Punkevních jeskyních

Účastníci: Jirka, Honza

Jako první byla vyčištěna horní síť. Kromě listí bylo v síti i menší množství drobných kamenů a větví. Současně bylo zkontrolováno uchycení sítě a jeho stav a odstraněna hlína, listí a nálety rostlin v horní části, která se těsně přimyká ke skalnímu bloku.

Poté byla zbavena listí spodní síť a provedena její kontrola. Žádné vážné nedostatky nebyly zjištěny.

Jelikož nebylo z okolních stromů všechno listí spadané, museli jsme akci ještě jednou zopakovat. Současně s dočištěním byl kartáčem odstraněn narůst lišejníků ze spodní sítě, který by v zimním období napomáhal zadržovaní sněhu a ledu v síti a tim snižoval její případnou záchytnou schopnost.

Všimli jsme si jedné zajímavosti - již pár let v přístavišti nerostou řasy. Pamatujeme, jak se musely občas vytrhávat, jinak se zamotávaly do lodních vrtulí. Že by pozitivní účinek čistíren odpadních vod na horních tocích?Pátek 28.11.2008 Skleněné dómy

Účastníci: Jirka, Honza; začátek v 18:10, konec 22:00

Nejprve jsme hledali další případná místa jevící se vhodnými k pokusu prolongace (vše přibližně v horizontu traverzu nebo pod ním). Jirka našel jedno místo na sestupné cestě do stropu Katedrály, další možností by mohlo být dno Tobogánu. Pak jsme sešli za traverz a vykopali 20 kyblíků hutného jílu z konce sondy.

Počasí: kolem nuly, jasno, silný vítr


Prosinec

Čtvrtek 25.12.2008 Skleněné dómy

Účastníci: Jirka, Honza; začátek v 9:00, konec 13:00

Vykopáno cca. 30 kýblů a vytaženo několik menších kamenů z konce sondy. Kopání jde ztěžka; postoupili jsme asi o 40 cm.

Počasí: polojasno, teplota kolem nuly, beze sněhuWebzine o tom, že na nevšední výpravu za dobrodružstvím není třeba jezdit tisíce kilometrů, ale mnohdy stačí přejít přes humna.