2006

Leden

Sobota 14.1.2006 Skleněné dómy

Účastníci: Ondra Holý, Honza, dále za 6-28 Laďa Blažek, Petr Vodák, Martin Suchomel + Zdenek Dvořák a Jana Marečková

Akce horním vchodem SD. Kluci s Janou se šli podívat dolů do Katedrály. S Ondrou jsem zůstal za traverzem a pokračovali jsme v prolongaci sondy. Vykopáno cca. 2m (chodbička má nyní asi 5m délky). U pravé stěny v horní části je dutina. Zatím není jasné, zda jde jen o shora zasypaný dóm nebo o další pokračování jeskyně jižním směrem. Za traverzem jsme kameny označili část, kde by se nemělo chodit. Jsou tu pěkně rozvinuté zemní pyramidy. Snad příště nezapomenu a vezmu bílou pásku, aby bylo značení stejné, jako v dómu Nedočkavců. Do jeskyně jsme šli v 10:45, návrat v 18:30.Březen

Sobota 4.3.2006 Síť u Punkevních jeskyní

Účastníci: Šent, Honza, Tomáš Štos

Pod tíhou sněhu prasklo v lednu vypínací lanko horní sítě. Proto jsme po dohodě s Hynkem nainstalovali lanko nové. Současně jsme od branky spodního vchodu do SD vynesli transporťák s lany ze spodní části vertikály horního vchodu.Duben

Čištění horního přístaviště - Neděle 9.4.2006

Účastníci: Laďa, Pavouk, Tomáš, Kuchy, Shunt, Honza

Po nedávné povodni jsme vyčistili horní přístaviště Punkevních jeskyní od nánosu kamenů a štěrku.


 

Kaceni stromů - Středa 19.4.2006

Účastníci: Šent

Kácení stromů okolo Michalky


Akce 29.4.2006

Účastníci Jirka Póla, Toník Matal

Proběhlo vyzdění omítek v kuchyni - nedokončeno


 

Květen

Akce 5.5.-8.52006

Účastníci: Shunt, Kuchy,Jirka Litomiský, Ondra Holý s Veronikou, Alena Majtnerová, Jirka Póla, Tom Jachan a Majkl (6-16)

Proběhlo vybourání vstupu do jeskyně z prostoru před rozvaděčem, řezání a štípání dřeva, pálení klestí po kácení. V neděli návštěva Baldovce.


Akce 13.5.2006

Účastníci: Shunt, Honza, Láďa Kopecký, Jirka Póla a Toník Matal

Proběhlo dokončení omítek v kuchyni a na záchodě (hrubých) a dopálení klestí a nepořádku z okolí objektu, vyčištění spáry za budovou.


 

Červen

Středa, 28.6.2006

Účastníci: Jirka Kunc, Honza

Po dlouhé době jsme byli kopnout za traverz. Uzávěra šla otevřít docela z tuha (v nejbližší době ji promažu - je zarezlý šroub). Pod žebříky jsme našli několik mrtvých netopýrů. Zřejmě se snažili dostat ven, ale v uzávěře není otvor.

Kopalo se opět snadno a sediment šel občas hrabat jen tak rukama. Je zajímavé, jak se jeho složení v sondě mění. Teď je hodně písčitý, skoro sypký. Klenba stěny se v kopaném místě zvedá a jde v ostrém úhlu někam vzhůru. Směrem nahoru i doprava dolů se objevily malé dutiny. Vzduch se nevydýchá, dokonce jsme zaznamenali i jemný proud čerstého průvanu. Jakoby šel z té dutinky vpravo dole. Počet vytěžených kyblíků byl něco mezi 40 a 50.

Na přístí akci by bylo vhodné nahradit dva roky dočasnou duralovou karabinu nad ypsilonkem novou, ocelovou. Zdá se mi, že ty duralové v ocelovém nýtu korodují.


 

Říjen

Středa, 4.10.2006

Účastníci: Jirka Kunc, Honza

Po třech měsících jsme byli opět kopnout za traverz.

Na čelbě jsme postoupili asi o metr. Dostali jsme se k malé dutině, která jde směrem dolů, ale zatím pokračujeme v přímém směru. V sedimentu je více jílových vložek a poměrně hodně kamenů. Jdou hůře vytahovat, protože jsou k sobě přilepeny prosintrovaným sedimentem. Celkem vytěženo asi 30 kyblíků. Stávající délka sondy je 7 metrů.


Listopad

Pátek, 17.11.2006

Účastníci: Jirka Kunc, Laďa Blažek, Honza

Výročí konce socialistické éry jsme oslavili dalším vstupem do podzemí našich Skleněných dómů. Udělali jsme pár fotek a na některé z příštích akcí chceme ve focení pokračovat. Díky Jirkovi, který zajistil světlo a Laďovi, který pomohl s nastavením expozice, se některé fotky dost povedly.

Později jsme ještě kopli v sondě za traverzem. Moc kupředu jsme sice nepostoupili, ale podařilo se uvolnit větší kusy houževnatého, kameni podobného zasintrovaného sedimentu, který bránil v dalším dopředném postupu. Současně jsme prohloubili dno sondy. Bylo vytěženo asi dvacet kýblů. Zatím není stále jasné, zda jde jen o zasypanou část přilehlého dómu, nebo zda jeskyně tímto nadějným jihovýchodním směrem pokračuje.
 

Webzine o tom, že na nevšední výpravu za dobrodružstvím není třeba jezdit tisíce kilometrů, ale mnohdy stačí přejít přes humna.