2005

Únor

 

Sobota 26.2.

Účastníci: Ondřej Holý, Petr Jízdný, Jiří Kuchař, Jiří Michálek, Míša Opletalová, Jiří Pola, Lenka Ševčíková.

Sešli jsme kolem desáté dopoledne před provozní budovou Punkevních jeskyní. Po občerstvení v místním bufetu jsme se na radu náčelníka, který odjel domů vypotit se z chřipky, vydali spodním vchodem do Skleněných dómů. V Katedrále bylo vytěženo asi padesát kbelíků suchého sedimentu (druha sonda vlevo, pohledem od vchodu). Nutno také upozornit na poměrně vysoký stav vody. Polosifon se sice dal projít suchou nohou, ale při průchodu dalšími partiemi jsme už takové štěstí neměli. Pozdní odpoledne bylo věnováno náboru nových členů a návštěvě hospody U Matky v Ostrově. Při cestě tam jsme zjistili, že za Skalním Mlýnem došlo k nehodě polského autobusu a svatebního konvoje, takže jsme otočili autíčko a tradá zasněženým Pustým žlebem do Sloupa, paráda. Večer ve znamení přednášky O.Štose a P. Medzihradského „Ruská ruleta v divoké Abcházii,“ která se konala v Rudici.

zapsala Lenka
 

Březen

 

Sobota 26.3.

Účastníci: Míša Opletalová, Jiří Kuchař, Michal Šenkýř, Ondra Holý, Lenka Ševčíková.

Moravský kras včetně Punkevních jeskyní zasáhla po rychlém tání sněhu povodeň, takže místo kopání za traverzem v SD byla tato první jarní akce věnována likvidaci následků. V Macoše voda vystoupila výše než při povodních v roce 1997. Naše pětice pracovala v chodbě z Macochy na horní přístaviště. Byly odtud vytaženy zničené průvanové dveře, odklizena spadaná suť a kamení a celá chodba byla pomocí hadic a čerpadla vyčištěna od bláta. Od soboty je návštěvníkům zpřístupněna suchá část PJ. Jak to vypadá ve Sklenáčích, zatím nevíme.

Z kuloárů: Práci zpříjemňovaly nejen plíhalovské vtípky v podání Šenta, který hned ráno zapnul svůj populární verbální cirkus, ale i láhev blíže neurčeného alkoholu. Všichni konzumenti zatím vidí. Po 16.00 byla již celá skupina u Němců v Ostrově, večer dvojka M+L ještě absolvovala zaslouženou vodoléčbu (trojkombinace bazén, sauna, vířivka) v blanenské nemocnici. Přejeme všem krásné jaro!!

zapsala Lenka

Neděle 27.3.

Účastníci: Michal Šenkýř, Michal Dvořáček, David Raška, Jiří Kuchař.

Úklid plata od nánosů bahna, byly vytaženy nerezové dveře z branky na přístaviště č. 3.

zapsal Šent, foto Šent
 

Květen

 

Pátek 13.5.

Účastníci: Míša, Laďa Blažek, Franta, Honza

Úkolem akce bylo kopání za traverzem. Postoupili jsme o 1,5m. Písčitý sediment s vložkami sintrů se snadno kope a zatím se díky krátké sondě (cca. 4m) dá vyhrnovat ručně. Lokalita vypadá nadějně.
Cestou zpět na povrch byla na přepínku kyvadla ve druhém slanění (pod ypsilonkem) přidána smyčka.

Příště: Vzít s sebou větší kladivo a pajsr na snadnější rozbíjení sintrových vložek v sedimentu, popřemýšlet o vhodném způsobu vytahování sedimentů ze sondy, kyblíci. Vhodné by bylo přidat druhé jistící lano na traverz a také popřemýšlet, kam ukládat vytěžený sediment.

Červen

Středa 22.6.

Účastníci: Míša, Jirka, Honza

Jirka byl ochoten vážit dlouhou cestu a tak jsme se po delší době opět sešli alespoň tři na akci horním vchodem. Od Šenta ze skladu jsme vyzvedli 50m lana a jedním koncem navázali na nýty traverzu. Druhý konec na některé příští akci napneme a uvážeme ke krápníku na začátku traverzu. Není to ideální řešení, ale určitě to částečně zvýší bezpečnost.
Dolů k místu sondy jsme vzali tři kyblíky na vytahování nakopaného materiálu.
Délka akce cca. 3,5hod; vykopáno asi 15 kyblíků sedimentu.
Zaznamenali jsme poměrně značné zabahnění lan. Zřejmě důsledek častých exkurzí členů jiných skupin.

Srpen

Pátek 12.8. - Sobota 13.8.

Pátek:
Účastníci: shunt
Činnost: zametení střechy, vyčištění okapu, vypěnění místa pod plechy nad okapem, odření nejhorších míst, částečný nátěr barvou základní
Zábava: návštěva restauračního zařízení v nedalekém Holštejně, pozdravuje Zdenek Janzen Konečný a Laďa Bernie Bernát, cesta tam trvá asi 15 min, zpět jsem chytl perfektního stopa, neboť nějaký zmetěný Slovák hledal cestu do Vysočan.

Sobota:
Účastníci: shunt, jéňa a kuchy
Činnost: dokončení nátěru barvou základní a částečně natřeno závěrným lakem. Vymazání okolo komínu medvědím lejnem - nutno dokončit. Bohužel pak začalo velmi pršet a museli jsme práce přerušit. To co jsme natřeli se musí znovu předělat. Po dešti jsme vyčistili znovu prostor za stavením, pokáceli a pořezali jeden suchý strom u jímky.

Co dál?: dokončit nátěr střechy (asi až se umoudří počasí), okapy, lemy a atiku natřít hnědou akrylátovou barvou, dokončit vymazání lemů medvědím lejnem, vycucnout jímku (je plná až po vrch), zprovoznit komín v hlavní budově, oprava omítek v hlavní budově a hlavně upravit elektrickou přípojku.

Závěr: Asi bude nejlepší do zimy zprovoznit hlavní budovu (utěsnit, kamna apod), tak abychom tam mohli nějakým způsobem přežít do jara a na jaře se zkonsolidovat a pustit se do samotné jeskyně.

Zapsal Shunt

Pátek 19.8.

S Kuchym jsme dokončili nátěr střechy a přihli konce plechů. Přesto dovnitř stále zatéká...

Září

Sobota 10.9.

Účastníci: Kuchy, Honza
Činnost: odstranění vlhkých omítek, odvoz odpadu do sběrného dvora

Říjen

 

Pa, So, Ne - 21.-23.10.
Akce začala v pátek 21.10.2005, kdy jsme vyčistili střechu od listí a přebytečných armatur a kabelů a odstranili jsme kabely ze vstupní části do jeskyně. V sobotu 22.10.2005 se podařilo následující:
1. Zrekonstruovat přívod vody do budovy včetně hlavních ventilů a rozvodů.
2. Vyčistit Boudu na punkevkách od všeho, co jsme tam natahali, včetně rozvaděče, světel, postelí, mříží, žebříků apod.
3. Domluvit se s panem nadlesním na režimu kácení stromů v okolí Michalky.
4. Oškrabat spoustu omítek.
5. Vyčerpat všechny jímky na odpadové vody.
6. Zapojit přímotopy na sprše a záchodu a vybouchat nové drážky pro kabely.
7. Šíleně se přežrat v Holštejně v restauračním zařízení U Pepíka (Ryška, Matušinský - vařené koleno)
8. Šťastně a bez nehod opustit v neděli Michalku.
Zapsal Shunt

27.-30.10. Akce Králičák

7.10.2005 - Po příjezdu jsme se pěkně ubytovali a šli vcelku rychle spát, abychom byli ráno čerství. Jenom některá individua (Jiřík, Míša apod) svými hlasy rušili majestátní ticho velehor.
28.10.05 - Nádherný den. Začali jsme úklidem nepořádku, pálení zbytků dřeva (děvčata+Kuba). Vrcholové družstvo se vydalo Pepovým Jepem na horní stanici vleku, kde začalo uklízet staré zásněžky, řezat stromy okolo hydrantů, sekat sjezdovku od maliní apod. Po uklizení zásněžek (to pomáhala už i děvčata, přijedší Jepem s Pepem, se jedno družstvo vydalo po sjezdovce kácet stromky okolo hydrantů. Dílo se podařilo a odpoledne už se mohlo kácet okolo opravované POMY čtyřstovky. Vše probíhalo hladce až do posledního stromku (45 cm na pařezu), který spadl do POMY a shodil lano. To bylo řevu od těch Chacharu co to opravovali. Ještě jsme potom poklidili nepořádek v okolí dolní stanice vleku a odebrali se na večeři do nedaleké restaurace. No to bylo něco. Večer ani nezbyly síly na blbiny a šlo se spát.
29.10.05 – Opět nádherný den. Tentokráte úklid okolo horní stanice POMY, kde se pálilo klestí, vyklízel nepořádek apod. Po opečení párku si Jiřík dal odchod na velkou sjezdovku a pokračoval v sekání, dřevorubné mužstvo odešlo zpracovávat buk padlý do potoka pro pana hospodského. Po jakéms takéms rozřezání ještě za pomoci Chacharů pokácelo stromy u POMY (tentokráte akce proběhla v pořádku) a odebralo se k lanovce, kde děvčata už poklízela. Nakonec jsme ještě poklidili spodní stanici POMY a navečer se odebrali k Pepovi do jeho vigwamu na neuvěřitelnou mňamku a dobrý pokec atd, atd.
30.10.05 – Rychlý odjezd domů, abychom se vyhnuli dopravní špičce.
Zhodnocení: SUPER akce a prohloupil ten, kdo nejel.
Účastníci: Jiřík, Nela, Míša, Lenka, Iva, Kuba, Láďa, Tomáš a Shunt
Místní: Pepa, Alena, p. Hospodský
Zapsal Shunt
 

Listopad

So, Ne 12.-13.11. - Pracovní akce na Michalce.
 

Prosinec

2.12.2005 Účastníci: Honza, Shunt
Činnost: Napytlování veškerého nepořádku ze vstupu do jeskyně a nachystání na pozdější odvoz (odvezeno 10.12. do sběrného dvora v Blansku).
Dále nařezání starých palet jako paliva a jejich uskladnění na rampu u jeskyně.

3.12.2005 Účastníci: Tomáš, Tomáš a Shunt (kibic Kuchy)
Činnost: Namontování bojleru na místo včetně přívodního kabelu, úprava elektroinstalace v budově a její příprava na zapojení, přehození zámku ze vstupních dveří na dveře do rozvodny, vymlácení vstupních dveří a jejich transport do jeskyně, zazdění vstupních dveří a okna vedle. Večer posezení s přátelskou skupinou u Pepíka v Holštejně (asi do 4 do rána).
Dále přikládám recept na Shuntovu domácí polévku s Nivou:
Vezměte větší hrnec a zavařte jakoukoli pytlovou polévku. Do tohoto základu nadrobte dva krajíce staršího chleba, nakrájejte najemno jednu celou cibuli a celou klobásu. (můžete přidat i česnek, papriku apod, ale my jsme je neměli). Poté nadrobte asi tři plátky NIVY. Na závěr za stálého míchání vylévejte do haj... Ne opravdu byla dobrá, jak je vidět i na fotografii.
Zapsal: Shunt

 

Pátek 16.12.2005 - Poslední kyblík Účastníci: Shunt, Jarmil, Dana, Michal, Jiřina, Míša, Kuchy, Amík
Sraz na Punkvě proběhl zdárně a tvrdé jádro skupiny dorazilo. Jelikož se očekával vstup ze Skaláku, hned jsme vyrazili do jeskyně. Pěkně jsme prošli až na plato a tam jsme bouchli šampáňo a zazpívali si. Jelikož počasí hrozilo, rychle jsme odjeli na Michalku, kde už nešla elektřina. Stromy ve vedení udělají divy. Naštěstí kamna fungovala a plná uhla poskakovala po podlaze.

Sobota 17.12.2005 Účastníci: Shunt, Jarmil, Dana, Michal, Jiřina
Po opulentní snídani, jsme se pustili do práce a zapojili celou elektriku v provozní budově. Potom následoval fakultativní výlet do Holštejna, kde to nedopadlo zrovna dobře. Po mnoha rundách rumu se celé osazenstvo dopotácelo zpět ( Shunt šel slušně dopředu, aby zatopil a připravil jídlo) a po krátkém extempore se šlo spát.
Pozn. Uhlí je zatím na Michalce dost, je potřeba rychle dodělat připojení bojleru na vodu.
Zapsal: Shunt

 

Webzine o tom, že na nevšední výpravu za dobrodružstvím není třeba jezdit tisíce kilometrů, ale mnohdy stačí přejít přes humna.