Akce za rok 2018

měsíce:


Leden

   
Datum: 06. 01. 2018
Účastníci:  Libor Budík, Daniel Richtr, Anna Vobořilová a Eva Fujdiarová. 
Pracoviště: Matalova Vymodlená
Doba trvání: 10:30 – 13:00

Dnes jsem spíše hodnotili situaci a možnost dalších postupů v dómu Jirky Gregora v odtokové části.  

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Datum: 13. 01. 2018
Účastníci: 
 
Libor Budík, Daniel Richtr, Martina Hudcová, Oskar Hudec, Andrea Čalová, Petra Pilná, Přemysl Pořádek + 3.
Pracoviště: Skleněné dómy (V2)

Před týdnem, když jsme byli na čumendu ve Skleněných dómech, naši pozornost upoutalo jedno místo v dómu Nedočkavců. Tak jsme si řekl, že bychom si mohli dát trochu oddech od Vymodlené a trochu hrábnout ve Skleněných dómech.

V sobotu ráno jsme se sešli na parkovišti u Macochy. Sestava i když někteří na poslední chvilku odřekli účast a nebo nemohli byla celkem silná a to o síle deseti lidí. 

No první Dan domontoval madlo pro lepší nástup na žebřík. A pak jsme vyrazili. Jelikož většina zde ještě nikdy nebyla, tak první proběhla prohlídka a pak jsme začali sondovat pod stropním korýtkem, kde již v minulosti někdo kopal. 

První akci jsme se zaměřili na seznámení s pracovištěm a zasondovat jestli práce na tomto pracovišti má smysl. Při ukončení akce máme jasno. Určitě se sem vrátíme a budeme pokračovat. 

Fotky z akce zde>>

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Datum: 14. 1.  2018
Účastníci:  Michal Šenkýř, Milan Hnízdo, Ing. Jiří Kunc a Ing. Jan Švehla.
Pracoviště: Elfí domeček
Doba trvání: 9:00 - 13:00

Montáž teploměrů a pažení přístupové šachty. 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Datum:
20. 1. 2018
20. 1. 2018
Účastníci:  Libor Budík, Daniel Richtr, Oskar Hudec, ing. Jiří Pola, ing. Jiří Kunc a  Milan Hnízdo.
Pracoviště: Matalova Vymodlená
Doba trvání: 9:00 - 13:00

Amík a Milan vytěžili 6 japonek. Pak přišel Jirka, který vystřídal Amíka. Jirka a Milan vytěžili 4 japonky. Na čelbě je vidět jak se vrstvy ukládali do "V" profilu. Je to zásadní anomálie v těchto vrstvách. Klenutý strop ještě klesá. Čelba se dostala na 70m od vchodu. Krápníky u stropu, které jsem tam objevili na předchozí akci vyrostli na příčné puklině, která není nějak výrazná. 

Druhá skupina šla dolů. Prvotní plán byl vyčistit Tank, aby tam nebylo žádné nářadí a natáhnout hadici, kdyby náhodou nastoupala voda. Pak jsme chtěli jít zkusit štěstí do chodby Pod meandry. Stejně podle informací chodba proti přítoku na čelbě se zavírá a tak není ani moc velká motivace. 

Hadici se nám povedlo natáhnout až k chodbě, která vede z Tanku. Ještě zkontrolování čelby. No vážně se čelba zavírá to je pravda, ale tady vlevo. No jasný chodba změnila směr. Pokračuje vlevo. Malý kanálek do kterého jde strčit ruka. Strop se tam zřejmě zvedá, ale přístup je zatím omezený a tak jde nahmatat rukou, pár cm. 

Takže změna plánu. Jdeme kopat do přítokové chodby. Každopádně práce zde je mnohem horší než svého času na Konci. Kopání jde v pohodě. Horší je to s nabíráním natěženého materiálu. To stojí podstatnou část energie. Povedlo se naplnit natěžit pět polních.  Přístup se nezměnil. Povedlo se do kanálku nasoukat 70 cm tyč a pohybem zjistit, že se chodba zřejmě rozšiřuje. 

Jinak jsme zkusili zapíchnout metrovou tyč do dna chodby, která vede z Tanku dál proti přítoku. To se nám povedlo a nenarazili jsme na dno chodby. Takže tento trativod kdysi byla chodba. Na čelbě šel cítit nepatrný průvan.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Datum:
20. 1. 2018
27.1.2018
Účastníci:  Milan Hnízdo, Ing. Jan Švehla, Milan Prokop, Ing. Jiří Póla, Ing. Jiří Kunc, Michaela Opletalová, Miroslav Kotol a Jana Štégnerová.
Pracoviště: Elfí Domeček
Počasí:  Polojasno +2°C
Teplota v šachtě: 11,5°C
Teplota v Brumbálově dómu:  10,5°C
Doba trvání: 8:00 – 12:30 

Akce byla zaměřena na prohlubování šachty, na jejímž dně jsme před čtrnácti dny identifikovali patrně nejsilnější vývěr průvanu mezi kamením. Snížením dna jsme se dostali přes vrstvu, která obsahovala kromě kamení také hodně hlíny do sutí tvořených spíše většími kameny a bloky bez hlíny. I když je mezi kameny více volných dutin, zdá se že průvan vychází z jednoho místa. Bylo vytěženo 20 kanystrů. Pokles teplot o 0,5°C za 14 dnů, shodně v šachtě i BD signalizuje postupné vychlazování horního vchodu dynamického systému jeskyně chladnějším vzduchem proudícím ze spodních částí jeskyně. Horní vchod je ohříván v letním období, kdy jím jeskyně nasává, proudícím teplým vzduchem z venku. V akumulaci tepla se pravděpodobně výrazněji uplatňují suťové výplně jeskyně než vlastní povrch stěn jeskyně, protože sutě nabízí proudícímu vzduchu větší povrch pro přenos tepla. Vyšší naměřená teplota v šachtě ukazuje, že hlavní proud průvanu neprochází přes BD a jeho dno, ale přes spodek šachty.


Únor

   
dd  

 

 

Webzine o tom, že na nevšední výpravu za dobrodružstvím není třeba jezdit tisíce kilometrů, ale mnohdy stačí přejít přes humna.