2009

Leden

Sobota 24.1.2009 Suchdolský ponor

Účastníci: Topas + Honza; začátek v 13:30, konec 18:00

Rychlý přesun do Mystéria a pomoc při kopání. Na konci už nebyl slyšet hluk "vodopádu", který popisovali kluci z minulé akce. Zřejmě došlo k nastoupání vody v nižších, dosud neobjevených partiích jeskyně.


Únor

Sobota 7.2.2009 Suchdolský ponor

Účastníci: Topas + Jirka, Honza; začátek v 13:30, konec 18:00

Přišli jsme pomoci s kopáním v Mucholapce pod Mystériem, ale vyšší průtoky vody způsobyly zaplavení celého spodního dómku. Na doporučení Marka Audyho jsme se snažili o prolongaci v horní části III. propasti, kde to ale bez nářadí nebylo moc efektivní. Každopádně rozpukaný hřbet by s pomocí kladiva mělo jít docela snadno rozebírat. Ve spodní části jsme vyčistili cca. 3 m dlouhý otvor směřující šikmo dolů do pokračování pukliny. Poté jsme se přesunuli za ostatními a chvíli ještě pomohli v síňce Pod Archou.


Duben

Pátek 10.4.2009 Skleněné dómy

Účastníci: Jirka, Honza; začátek v 18:00, konec 22:30

První akce v SD v letošním roce. Slanili jsme rychle dolů, pokračovali v kopání hutných jílů z konce sondy (cca. 35 kyblíků) a zase šup nahoru. Jíly se tak těžko kopou, že jsme nakonec upustili od klasického kopáčku a místo toho jsme kladivem zatloukali sekerku nebo rýček, jehož následným páčením se dalo uloupnout poměrně dosti sedimentu. Kladivem a pajsrem jsme otloukli pár kusů kamene z pravé stěny, která není zcela "litá".
V jezírkách je dost vody, lana jsou i přes nedávnou exkursní akci až na dno Katedrály čistá.

Počasí: jasno, i v pozdní večer teplo (cca. 15 stupňů).


Květen

Sobota 30.5.2009 Skleněné dómy

Účastníci: Jirka, Honza, Libor Láník; začátek v 16:15, konec 21:00

Kopání za traverzem, návštěva Tobogánu. Někdy tam zkusíme na dně otevřít ucpané pokračování. Lana byla dosti zabahněná. Jako skoro po každé exkursi... Už bysme je měli vyměnit.

Počasí: po dešti, cca. 15 stupňů


Červen

Pátek 26.6.2009 Skleněné dómy

Účastníci: Jirka, Honza; začátek v 18:30, konec 22:00

Při výměně lan bude potřeba cca. 8 nových mailon. 80m lana by asi mohlo po Traverz stačit. Materiál objednáme a na některé z příštích akcí vyměníme.
Po domluvě jsme zkusmo kopli na dně Tobogánu. Z kamenů byla sestavena malá hráz a za ní se sypal vykopaný materiál. Celkem jsme se dostali do hloubky cca. 3/4 m až na hlínu a to přes tři vrstvy sintru od sebe vzájemně oddělených asi 5cm hlíny. Na velké kopání to tu nebude, neboť je tu málo místa na ukládání vykopaného materiálu. Místo je to ale velmi zajímavé. Taková roura prostě nemůže jen tak končit. Otázkou je, kolik sedimentu je pod námi a jaký má chodba další průběh.

Počasí: po dešti (a před deštěm), cca. 20 stupňů


Říjen

Pátek 23.10.2009 Skleněné dómy

Účastníci: Jirka, Tomáš, Honza; začátek v 18:10, konec 22:00

Minulý týden Jirka Klimeš alias Dolfa s kamarády vyměnili mailony (po Y včetně).
Po slanění jsme pokračovali v kopání v sondě za Traverzem. Každý jsme vykopali cca. 15 kyblíků jílu a uvolnili dva kameny velikosti cca. fotbalového míče od pravé stěny. Chodbička se tu rozšiřuje a ztratil se nám strop. Proto budeme zřejmě na dalších akcích postupovat spíše směrem vzhůru.
Cesta zpět byla zpestřena sdílením prsního jumara (tři účastníci, dvě prsní jumara). Toto jsme věděli již při vstupu do jeskyně a pojali to jako nácvik, jak řešit případné problémy s výstrojí.

Počasí: zataženo, cca. 8 stupňů


Listopad

Neděle 9.11.2009 Daňkův žlíbek

Účastníci: Číra, Kuba, Franci, Honza; začátek v 10:00, konec 14:00

Vytažena tři čerpadla.

Počasí: polojasno, cca. 8 stupňůSobota 21.11.2009 Větrná, Babice

Účastníci: Laďa, Krtek, Zdenál, Jirka, Honza; začátek v 10:00, konec 15:00

Akce ve Větrné v nových objevech za sifonem.

Počasí: mlha, cca. 8 stupňů


Prosinec

Neděle 27.12.2009 Skleněné dómy

Účastníci: Aleš Havel, Libor Láník, Jirka, Honza; začátek v 16:00, konec 19:30

Nové lano (Tendon Speleo 10.5 80m) bylo ponecháno v dómu Nedočkavců a přestrojení uděláme na některé příští akci. Kopali jsme v sondě za traverzem, v její spodní části a pak i nahoře nad žebříčkem, kde jsou sedimenty tvořené místy jíly, jinak převaha je písků s příměsí malých oblázků (cca. 1cm kubický) a zuhelnatělých kuliček přibližně stejné velikosti. Libor pak na zpáteční cestě udělal pár snímků.
Jirka Klimeš nedávno (měl půjčené klíče) odstrojil traverz.

Počasí: zataženo, kolem nuly, beze sněhu 

Webzine o tom, že na nevšední výpravu za dobrodružstvím není třeba jezdit tisíce kilometrů, ale mnohdy stačí přejít přes humna.