Ztracený svět krystalů v Naica

V roce 2000 celý svět obletěla zpráva o úžasném objevu jeskyně, která se nachází v polopoušti v pohoří Naica, asi 100 kilometrů jihovýchodně od města Chihuahua. Objev jeskyně byl vyjímečný tím, že se jedná o jeskyni Cueva de los Cristales - Jeskyni krystalů. Nachází se zde největší sádrovcové krystaly na světě.

Foto: Obrovské krystaly sádrovce  Jeskyni krystalů (autor: Alexander Van Driessche / Wiki Commons/ CC License).

Při těžebních pracích, v hloubce asi 300 metrů, horníci Juan a Pedro Sanchez narazili na jeskyni o průměru 8 m, která byla vyplněna obrovskými krystaly, které dosahovaly délky až deset metrů a průměru až dvou metrů. Jedná se o největší a hlavně nejčistší sádrovcové krystaly, které kdy byly vůbec nalezeny.

Prohlídky jeskyně byly omezeny jen pro dokumentování a studium krystalů. Pobyt uvnitř není vůbec jednoduchý - panují tam extrémní podmínky. Teplota až šedesát pět stupňů Celsia a vlhkost sto procent. Při jednotlivých výzkumech bylo vždy možné prozkoumat maximálně několik prvních metrů, takže nikdo dnes netuší, jak veliká tato jeskyně ve skutečnosti je.

Jak nehostinné podmínky v této jeskyni panovaly dokládá i událost, která se odehrála krátce po objevení jeskyně. Jeden z horníků překonal železná vrata, která měla tuto jeskyni chránit před zloději krystalů. Vzal si s sebou plastové sáčky, naplěnené čerstvým vzduchem, aby mohl ukradnout některý z drahých krystalů. Byl nalezen mrtev druhého dne. Právě tvrdé podmínky, panující v této jeskyni, způsobily jeho smrt. Podle svědků byl doslova uvařený.

Koncem řijna 2015 však přichází zpráva o náhlém vzestupu podzemní vody. Masa vody je tak mohutná, že nemůže být kontrolována a rychle zaplavuje důl Naica, v němž se nachází jeskyně Cueva de los Cristales.


Video: Naica - Return to The Giant Crystal Cave.

Tím jeskyně navždy zůstane zatopena a nedostupná pro člověka. Zatopení jeskyně Cueva de los Cristales je velkou ztrátou nejen pro speleologii, ale i pro celé lidstvo.

Na výzkumu a dokumentaci této jeskyně pracoval tým vědců ze tří kontinentů. Díky sdružením La Venta a Speleoresearch & Films, která koordinovala v letech 2006 až 2010 výzkum, je zaznamenán tento úžasný svět pro další generace na tisícich fotografiích a bespočtu hodin filmu.

Zdroj a další informace:


 

Webzine o tom, že na nevšední výpravu za dobrodružstvím není třeba jezdit tisíce kilometrů, ale mnohdy stačí přejít přes humna.